לישון בפס רחב: על אינטרנט חופשי ולא חופשי בבתי מלון

הגעתם בסוף יום ארוך ומייגע בחזרה למלונכם, הוצאתם את הלפטופ וניסיתם לבדוק מיילים, לקרוא חדשות, להעלות תמונות לרשת או אפילו סתם לראות מה חדש בפייסבוק וגיליתם – למרבה התדהמה – שאין גישה אלחוטית לרשת מחדריכם. למה זה קורה? איך זה הגיוני בעולם בו אפשר להתחבר לרשת כמעט בכל בית קפה ומהם הפיתרונות האפשריים לעתיד? כל התשובות – בכתבה שלפניכם.

מאת: רוז דיקינס, אתר www.businesstravelerusa.com

בכתבה זו:

בתי מלון לא תקשורתיים

בקצב שבו העולם מתקדם בימינו, ייתכן מאוד וכולו יהפוך בקרוב לנקודת גישה של אינטרנט אלחוטי. אנו יכולים להשתמש ב-WiFi בחינם בתחנות הרכבת, בבתי הקפה ובעוד אזורים ציבוריים ועירוניים. במקומות אחרים בעולם, בוצעו ניסיונות הזויים ויוצאי דופן בכדי ליצור נקודות גישה חינמיות כאלה: מפחים לאיסוף צואת כלבים בגנים הציבוריים במקסיקו סיטי ועד נתינת קודי גישה לרשת להומלסים בפסטיבל בטקסס.

אבל כאשר מגיעים להתאכסן בבית מלון, אנו נתקלים במחסום. חדרי המלון הולכים ונהפכים כמעט למקומות הבודדים בהם צריך לשלם עבור השימוש באינטרנט. כאשר מחירי הגישה לרשת היומיים משתווים כמעט למחיר החודשי של שירותי אינטרנט בבית, אין פלא שרוב האנשים חשים באי נוחות או בכעס. במהלך העשור האחרון השתנתה הגישה כלפי נקודות האינטרנט במלון וכעת אנשים חשים כעת כי זהו שירות שלא אמורים לשלם עליו תוספת כלשהי.

להתחבר אל מול הגלים. צילום: איתמר ברק

בפורום של האתר businesstravelerusa.com/discussion יש דיון שמדגיש את תפישה זו. אחד הגולשים כתב "אינטרנט הוא מצרך חובה בימינו, שלא מצפים לשלם עליו תוספת כלשהי. אמנם לא נולדתי עוד כשבתי המלון התחילו להשתמש במים זורמים בשירותים, אבל אני מאמין שלא אילצו את האורחים לשלם על שימוש בהם בנפרד". גולש אחר הוסיף "אני חושב שזה ממש לא בסדר שמלון, עליו אני משלם 350 יורו ויותר ללילה, יגבה 30 יורו נוספים עבור השימוש ברשת האלחוטית בו. ויתרתי על שהות בבתי מלון שהייתי רגיל לפקוד בקביעות ועכשיו אני משתכן רק במלונות שמציעים גישה בחינם מהחדר.

אז מה יש, באינטרנט האלחוטי, שמצדיק את המחירים השערורייתיים האלה? המחירים הגבוהים מגלמים בתוכם את מחיר ההתקנה, שכמובן משתנה בהתאם למקום עצמו (מרשת אחת של בתי מלון צוין שהמחיר הוא כ-65 אלף דולר בממוצע למלון) ואת השכרת קו הטלפון, שמגיע בדרך כלל לאלפיים דולר בשנה.

צריך לרדת אל הלובי המעוצב בכדי ליהנות מהרשת. אילוסטרציה. צילום: Mads Boedker/Flickr

"ההשקעה הראשונית בפריסת מערכת אינטרנט ברחבי המלון גבוהה בהתחלה", אומר פיליפ מאהוני, סגן יו"ר אזורי של רשת Radisson Blu בבריטניה ובאירלנד. "מחיר ההתקנה אמנם גבוה, אבל יש למערכת תקופת חיים ארוכה, יחסית. כשמסתכלים על שירות של אינטרנט אלחוטי כאל רכיב הכרחי במלון – ובצדק – אי אפשר להשתמש בעלות ראשונית זו כהצדקה לגבייה של תשלום נוסף. זה כמו להגיד: סליחה, אין מיטה בחדר שלך, כי היא הייתה עולה לנו יותר מדי כסף".

ראג'ול צ'אנדה, מייסד הבלוג londonhotelsinsight.com מאמין כי דווקא בתי המלון הבינלאומיים מהרשתות היוקרתיות והמפורסמות ביותר הם העבריינים הגרועים ביותר בהקשר הזה. "יש לי פחות בעיה עם המלונות הזולים שגובים תשלום נוסף על השימוש באינטרנט, כי המודל העסקי שלהם כולו מבוסס על רעיון של שלם-ככל-שתשמש וכולם מודעים לכך", הוא אומר. "אבל מעניין לציין, שהרבה בתי מלון מסוג זה דווקא החלו להציע WiFi בחינם. אפילו כאשר כן גובים עליו תשלום, הם שקופים והגיוניים יותר מבתי המלון היוקרתיים. בדרך כלל בתי המלון העצמאיים הם אלה שמציעים גישה לרשת בחינם, ואילו רשתות בתי המלון הגדולות לא מזדהות עם כך".

זללני רוחב פס

בבתי מלון רבים כן מציעים שימוש ב-WiFi, כחלק משירותי המלון. "אנחנו לא גובים תשלום נוסף על מחיר החדר עבור השימוש ברשת האלחוטית, אלא סופגים את העלות בעצמינו, כיוון שמבחינתנו האינטרנט הוא חלק בלתי נפרד משירותי המלון", אומר מאהוני. "אנחנו מספקים את השירות בחינם כבר עשר שנים ובתי המלון שלנו הצליחו מאוד במהלך תקופה זו, כך שאין סיבה שלא נמשיך לעשות זאת".

או שיש? טענת הנגד לדבריו של מאהוני, הוא שלאחרונה דפוסי השימוש ב-WiFi השתנו ולכן הציפיות ממנו השתנו בהתאם. "לפני שנתיים, אנשי העסקים שצרכו באינטרנט האלחוטי, השתמשו בו בעיקר בשיטת ה-VPN (ראשי תיבות של Virtual Private Network), בכדי לתקשר עם המשרד מרחוק", אומר טוני היונג, שהוא המומחה לאינטרנט ולרשתות של חברת Quadriga, המספקת אינטרנט וטכנולוגיה למספר לא מבוטל של רשתות גדולות של בתי מלון בינלאומיים. "בשנה האחרונה, התרחש שינוי משמעותי בשימוש ברוחב הפס, שכיום משמש פעמים רבות בעיקר לצפייה ישירה ולפעילות ברשתות החברתיות השונות".

יש בתי מלון עם מחשבים לשימוש האורחים. אילוסטרציה. צילום: jared/Flickr

בנוסף, יותר ויותר אנשים משתמשים בסמארטפונים שלהם לצורך גלישה. "היכולת של טלפונים ניידים לקלוט אינטרנט אלחוטי שונה מזו של מחשב נישא", אומרת ליז מורס, מנהלת שיווק ומוצר עבור Quadriga. "אם ציוד האינטרנט של המלון אינו ברמה המתאימה, קליטת אות הרשת בטלפון נייד ולא במחשב עלולה לפגום בחוויית הגלישה. זה לא בהכרח אומר שהמלון עצמו לא עושה עבודה טובה, אלא יותר מעיד על מהירות ההתפתחות הטכנולוגית בימינו".

לכן, בתי מלון צריכים לעבוד קשה מאוד בכדי לספק את ההרגלים החדשים שלנו, שזוללים רוחב פס וגם למגוון הגאדג'טים החדשים שבשימוש. מי יכול היה לנבא, לפני עשר שנים, שלכל אדם שני יהיה iPhone, או שכל כך הרבה אנשים יוותרו על מכשיר הטלוויזיה בכדי לצפות בסדרות האהובות עליהם, ישירות מהמחשב, באמצעות צפייה ישירה? מי יודע אילו דרישות יהיו לנו מהאינטרנט בעוד מספר שנים, ואיזה סוג של רוחב פס נצטרך אז? כאשר לוקחים את זה בחשבון, האם הצעת שירות האינטרנט בחינם הוא באמת מודל עסקי שמשתלם לבתי המלון?

"זה נחמד מאוד להגיד שהמחיר של האינטרנט כלול במחיר החדר, אבל אם לא מרחיבים את רוחב הפס, כל אורחי המלון יסבלו מחוויית גלישה ירודה", אומרת מורס. מתוך בתי המלון שכן מציעים גישה בחינם לאינטרנט, חלקם נמצאים בתהליך של הרחבת רוחב הפס, בכדי לייעל את השירות ולשפר את חוויית הגלישה.

תענוג יקר

ג'פרי ג'לרדי, מנכ"ל בית מלון יוקרתי בלונדון, טוען ש-WiFi כלל אינו מצרך יקר עבור בתי מלון המספקים שירות חמישה כוכבים לאורחיהם. לדבריו, "הכל נובע מתעריפי הטלפון. בעבר, מלונאים הרוויחו הרבה כסף משיחות הטלפון של לקוחותיהם ובמהלך השנים השימוש בהם הלך ופחת. כתוצאה מכך, העלינו את המחירים עד שכולם ידעו לא להשתמש בטלפון. אני חושב שמלונאים ראו שההכנסה מהמקור הזה יורדת ולכן חיפשו פיתרון אחר, שהופיע בדמות ה-WiFi. ההבדל הוא, שהתקנת מערכת טלפונית חדשה עולה בסביבות 300 אלף דולר ואילו מערכת אינטרנט אלחוטית תעלה אולי עשרה אחוזים מזה וגם אין לה כל כך עלויות תחזוקה".

לדברי צ'אנדה, "התירוצים שניתנו לי על ידי מנהלי בתי מלון הם רבים, מגוונים ובעיקר לא אמינים. מנהל מלון יוקרתי אחד אמר לי שהוצע ללקוחת שירות תמיכה טכנית ביחד עם ה-WiFi, כך שהתשלום הגבוה מוצדק. אחר אמר שהם לא נותנים את השירות בחינם, בגלל שלקוחותיהם העיקריים הם מתאגידים, שמתמקחים רק על מחיר החדר ולא על התוספות שמסביב. מנהל אחר השווה את המחיר הגבוה של השירות במלונות יוקרה, לזה לאספרסו היקר שכולם מצפים למצוא בלובי של המלון".

למרות זאת, מלונות רבים מחפשים להגיע לסוג של "פשרה" עם אורחיהם ולכן אפשר למצוא שירות של אינטרנט אלחוטי בחינם בכל מני צורות ודרכים. בחלק מהרשתות מציעים מעין "מערכת שכבתית", בה מהירות נמוכה ניתנת בחינם ויש לשלם עבור רוחב פס גדול יותר. רשתות אחרות מציעות אינטרנט בחינם לתקופה מוגבלת (נגיד, חצי שעה ראשונה) ואז דורשות תשלום עבור 24 שעות. אפשרות אחרת היא לקבל אינטרנט בחינם רק בשטחים הציבוריים של המלון ואילו השימוש בו בחדרים יעלה תוספת תשלום.

אז מה יהיה בעתיד?

אמנם רוב האנשים לא בהכרח ששים לרדת אל הלובי בכדי להשתמש באינטרנט החינמי בו, אך לא קשה להבין את השיקולים הכלכליים של המלון: בכדי לספק מהירות גלישה סבירה בלובי, צריך רק שתי נקודות גישה, אך כאשר לוקחים בחשבון את העובדה שנקודה אחת משרתת חמישה חדרים, כאשר כל נקודה עולה בין 150 ל-300 דולר, קל להבין את ההסתייגות מכך.

חברות גדולות או אנשים שטסים הרבה לרגל העסקים, צריכים לשקול את האפשרות של להיות נאמנים לרשת אחת של בתי מלון. הרשתות הגדולות מציעות מבצעים והטבות, כולל שימוש חופשי באינטרנט האלחוטי לחברי ה"דלוקס" שלהם, שצוברים לילות רבים בחדריהם או שמשלמים בכדי להיות "חברי מועדון" קבועים.

מרכז עבודה מקצועיים במלונות עסקים. אילוסטרציה. צילום: Holiday Inn Express & Suites Paso Robles/Flickr

בסופו של דבר, מעט מאוד בתי מלון מציעים גישה מהירה לרשת, בכל זמן, בכל מקום ובחינם. מה הסבירות שמצב זה ישתנה? "תעשיית הנסיעות ובעיקר מנהלי הנסיעות העסקיות מפעילים לחץ רב על בתי המלון, בדרישה לאפשר גישה בחינם לאינטרנט האלחוטי מכל רחבי המלון", אומר ג'לרדי. "מן הסתם, בתי המלון מסתייגים מזה, כי הגבייה עבור השימוש באינטרנט מהווה עבורם הכנסה רצינית. הייתי אומר שכשמונים אחוזים מהאורחים משתמשים ה-WiFi. אבל רובם יודעים שמדובר בדרישה יקרה בצורה יוצאת דופן".

מאהוני מאמין כי המערכת השכבתית היא זו שתתפוס בסופו של דבר: "לדעתי שימוש בסיסי ברשת צריך להינתן בחינם, אבל מי שרוצה להוריד כמות עצומה של מידע, יאלץ לשלם עבור הגדלת רוחב הפס. בבתי המלון היוקרתיים מצפים בכל מקרה שכל השירות ייכלל במחיר החדר".

בינתיים כאמור, ברוב הרשתות הגדולות מציעים אינטרנט בחינם בעיקר בשטחים הציבוריים. בזמן האחרון, בחלק מהרשתות בודקים עכשיו איך אפשר להתקדם ולהציע WiFi בכל המלון, אך המורכבות הלוגיסטית של זה הופכת את המשימה למתמשכת, שלא יכולה להתבצע בין לילה. עד אז, ככל הנראה תאלצו להמשיך פשוט ללכת לבתי קפה.


לתחילת הכתבה

הכתבה נבחרה ותורגמה על ידי מערכת למטייל ביזנס מאתר www.businesstravelerusa.com

כתבות נוספות מלמטייל ביזנס שיעניינו אותך:

סגור
0
×