תחבורה במומבאי - מדריך להתניידות בעיר

מומבאי היא צומת מרכזית המחברת בין דרום תת היבשת ההודית ובין חלקה הצפוני. על כן, תמצאו בעיר אמצעי תחבורה מכל סוג, מטיסות, דרך רכבות מהירות, מעבורות ועד ריקשה אופניים המגיעה עד הסימטאות הצפופות ביותר. קראו, וצאו לדרך!

חמי כרם - מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: תחבורה במומבאי - מדריך להתניידות בעיר - תמונת קאבר

בכתבה זו:  

 

שדות התעופה במומבאי

מומבאי (בומביי לשעבר) מתפקדת כשער הכניסה הבינלאומי הגדול והפעיל ביותר בהודו. בעיר שני שדות תעופה מרכזיים, שדה התעופה הבינלאומי סאהר (sahar) ושדה התעופה לטיסות פנים סנטה קרוז (Santa Cruz):

שדה התעופה הבינלאומי צ`הטאפאטי שיבאג` (נקרא גם סאהר)
שדה התעופה הגדול ביותר במומבאי, הבנוי משני אולמות לנוסעים נכנסים וממסוף יציאה אחד. במסוף הנכנסים לרשותכם דלפקי המרת כספים במחירים נוחים, דלפק הזמנת מוניות וחדרים בסמוך לשדה התעופה. כל אלו עובדים 24 שעות ביממה. חשוב מאוד- אלו מכם הנוחתים בשדה התעופה הבינלאומי ומתכננים טיסת המשך משדה התעופה הפנימי, שריינו לעצמכם לפחות כ- 3 שעות בין הטיסה הראשונה לשניה, ליתר ביטחון. המעבר בין שדה התעופה הבינלאומי במומבאי לטרמינל הפנימי מצריך מעבר ברשות ההגירה, המרת כספים (בדרך כלל) נסיעה בת כחצי שעה וצ`ק אין לטיסה הבאה. מומלץ להמנע משימוש באוטובוס החינמי בין שדות התעופה הנוהג לאחר ולהתעכב ולקחת מונית באופן עצמאי לשדה התעופה הפנימי.
שדה התעופה הפנימי של מומבאי (Santa Cruz)

כארבעה קלומטרים משדה התעופה הבינלאומי של מומבאי (כחצי שעת נסיעה) נמצא טרמינל הטיסות הפנימיות במדינה, ממנו יוצאות טיסות לכ-30 יעדים ברחבי תת היבשת. בטרמינל שני מסופים, טרמינל A משמש את חברת התעופה אינדיאן איירליינס ואילו בטרמינל B פועלות Jet Airways וסהרה איירליינס. לרשותכם חנויות נוחות, מסעדות ודוכני המרת כספים. שימו לב- טיסות הפנים של חברת אייר אינדייה יוצאות משדה התעופה הבינלאומי.

 • כתובת: Mumbai Airport, Santa Cruz, Mumbai (Bombay) 400 099, Maharashtra, India
 • טלפון: 022- 2615-6500
 • דואר אלקטרוני: authapd@bom4.vsnl.net.in
 • אתר אינטרנט: www.mumbaiairport.com

הגעה משדה התעופה למרכז מומבאי
הדרך המומלצת להגיע משדה התעופה אל אזור קולבה במומבאי היא ברכבת. משדה התעופה קחו ריקשה עד לתחנת אנדיהירי (Andhiri). משם לוקחים רכבת עד לתחנת הרכבת המרכזית CST וממנה ריקשה נוספת עד לקולבה. אפשרות נוספת היא לנסוע במוניות ה-Pre Paid, אותן מזמינים בדלפק מיוחד בשדה.

רכבות במומבאי

במומבאי פועלות שלוש רשתות של רכבות, המפעילות קווי נסיעה בתוך העיר ומחוצה לה. הנסיעה ברכבת אל יעדים מחוץ למומבאי היא הדרך היבשתית המהירה והיעילה ביותר ומאפשרת מגוון רחב של קרונות ושירותים במחירים סבירים עד נמוכים. כדאי לדעת, שלא בכל הרכבות יש את כל המחלקות, כך, למשל, לא בכולן פועלת מחלקה ראשונה ובכאלה בהן יש מחלקה ראשונה, לא תמיד היא ממוזגת...
חברת הרכבות סנטרל ריילוויז (Central railways)
Central railways מפעילה קווי רכבת למזרח מומבאי, דרומה ומספר מצומצם של קווים בכיוון צפון. הרכבות יוצאות מתחנת הרכבת צ`אהפראטי שיבאג`י. מרכז ההזמנות נמצא בכניסה לתחנת הרכבת. בקומה הראשונה, בדלפק מספר 52 תוכלו לרכוש כרטיסים בהקצאה מיוחדת לתיירים (08:00-15:00), אך רצוי להזמין עד 24 שעות לפני מועד היציאה.
חברת הרכבות ווסטרן ריילוויז
חברת הרכבות Western Railwaysמפעילה קווי נסיעה ממומבאי צפונה, כולל אזור ראג`סטן ודלהי הבירה. הנסיעות יוצאות מתחנת הרכבת מומבאי סנטראל. כרטיסי נסיעה רצוי לקנות במרכז ההזמנות שמול תחנת צ`רצ`גייט.
 • כתובת: New station building, Churchgate Mumbai-400 020
 • מספר טלפון:חיוג מקוצר: 131.
 • מספרי טלפון של כלל התחנות במומביי: www.centralrailwayonline.com
 • שעות פעילות מוקד ההזמנות: כרטיסים בהקצאה מיוחדת לתיירים- בדלפק 28 הפתוח בימים ב` עד ו` בשעות 09:30-16:30 שבת 09:30-14:00.
 • דואר אלקטרוני: care@irctc.co.in
 • אתר אינטרנט של החברה: www.wr.indianrail.gov.in
 • מרכז ההזמנות המקוון: www.indianrail.gov.in
סוגי כרטיסים ומידע כללי: (באדיבות הגולש Babaji)
סוגי הכרטיסים ברכבת יתחלקו לקבוצות הבאות:
 • Code 1A - מחלקה ראשונה ממוזגת AC, הכרטיס גם יכלול בדרך-כלל שלוש ארוחות ושתייה.
 • AC 2-tier sleeper - Code 2A מחלקה ממוזגת בה בכל תא יש 4 מיטות. שתיים בכל צד.
 • AC 3 Tier - Code 3A מחלקה ממוזגת בה בכל תא יש 6 מיטות. שלוש בכל צד.
 • AC chair Car - Code CC מחלקה ממוזגת אשר יש בה רק מושבים. (דוגמת הדרהדון אקספרס בה נוהגים לנסוע בכדי להגיע לרישיקש).
 • Sleeper Class Code: SL - מחלקה שנייה- ללא מיזוג, עם מושב מסומן, שאחרי 21:00 הופך למיטה. 6 מיטות בכל תא. מומלץ לקחת את העליונה (Upper bench) כך שתוכלו לנמנם למעלה גם כשהשאר יושבים במהלך היום.
 • Second Sitting Code: 2S - מחלקה שנייה ללא מיזוג, עם מקום ישיבה מסומן בלבד.

רכבות ה-Superfast
ישנם שני קווים ארוכים בהם יוצאות רכבות הנקראות Superfast. הן באמת מהירות הרבה יותר, יקרות יותר והנוסעים מקבלים בהם תנאי אירוח מצויינים.

1. רכבת הרג`דהאני: (Rajdhani): ממוזגת, מפוארת, יקרה מאוד, מחברת את דלהי עם ערים ראשיות.
2. רכבות השטאבדי אקספרס (Shatabdi): קבוצת רכבות מהירות מאוד המחברות ערים ראשיות עם אחרות בהודו. מומלץ להעדיף אותן על אחרות. שם הרכבת יהיה תמיד מלווה ב``שם עיר`` נוסף. לדוגמא: Shatabdi express Amritsar מחברת בין דלהי לאמריצר.

בטיחות ברכבת
תופעות של גניבה וכייסות אינן שכיחות ברכבות בהודו, אבל עדיין האירועים קיימים. מתחת לכל ספסל תחתון ישנן לולאות מתכת המרותכות לספסל. שימו את התיק מתחת לספסל התחתון ונעלו אותו דרך העברת כבל מתכת בין אותה לולאה לכמה שיותר לולאות הקימות על התיק. (רצועות נשיאה, רצועות קשירה). המנעו מהשארת תיק קטן ללא פיקוח על הספסל. גם לא על הספסל העליון. מטיילים נוטים לעשות זאת כשהם מתפנים לשירותים למספר דקות.

מזון ברכבת
ברכבות ממוזגות תתכן אפשרות להזמין ארוחות. מספר פעמים ביום יעבור הסדרן/טבח וישאל אם ברצונכם להזמין אוכל. (ברכבות היקרות שצוינו קודם יהיה מזון זה כלול במחיר). האוכל טוב! מבושל טרי בקרון המטבח ברכבת, נוטה לחריפות (לאילו מאיתנו שאינם אוהבים חריף הודי). עם כל ארוחה מגיעה גם שקית מי שתייה.

בתחנות גדולות הרכבת נוטה לעצור לפחות ל- 15-20 דקות. שאלו את הנוסעים האחרים כמה זמן העצירה. הם ידעו. ניתן לקפוץ במהירות לאחד הדוכנים על הרציף ולקנות מזון מקומי (סאמוסה חמה, צ`ולה באטורה, EggCurry חריף מגולגל בבצק מקומי, צ`אנה מסאלה ואחרים). גם בתוך הרכבת יעברו לעיתים מוכרי מזון. לאלו מאיתנו שאוהבים ``שניצל טבעול`` אז תוכלו לקנות מאכל דומה מאלו המסתובבים עם מגש וצועקים Veg Cutlet ,Veg Cutlet. אפשר אפילו לקבל קטשופ עם זה. טעים מאוד ובדרך כלל חם. אוהבים בוטנים? חפשו את אלו שצועקים Garam Mamapuli lello ``ממפולי``=בוטנים, ``גראם``=חם, ``ללו``=למכירה. קטניות למינהן עם לימון Chola Batora, בדרך כלל חומוסים.

שתייה ברכבת
דאגו לקנות כמה בקבוקי מים ואולי מעט פירות לדרך. גם ברכבת ימכרו שתייה, (בדרך כלל מוכר עם דלי אלומיניום), מים וגם שתייה מוגזת. (בדרך כלל פפסי. ההודים מעדיפים את מתיקות היתר של פפסי על קולה). Thanda Panni = מים קרים. Garam Panni =מים חמים. מוכרי תה לסוגיו יעברו על פניכם מספר פעמים בשעה. Black Tea = תה רגיל, ללא חלב. מסאלה צ`אי = תה עם חלב ותבלינים נהדרים. קופי= קפה עם חלב. עלותה של כוס קטנה 2-5 רופיס` תלוי במיקום הרכבת. בדרום הודו עוד ניתן לקבל את השתייה החמה בכוס עשוייה חימר, אותה ההודים זורקים מחוץ לחלון. כיום יותר נפוץ לקבל כוס פלסטיק קטנה ונוחה.

מקומות עדיפים ברכבת
אם מדובר בנסיעת לילה, מטיילים עד גובה 185 ס``מ ירגישו מצויין בסליפר העליון, בו יוכלו גם לשכב במהלך היום. גבוהים יותר עלולים להרגיש לא נוח בנסיונות תנועה. התקרה נמצאת כ-40 ס``מ מהראש. במידה ומדובר בנסיעת יום ארוכה, אז אולי עדיף לנסות לקבל את המושבים היחידי, כאלו שנמצאים בצד המנותק מספסלי השינה. מדובר בשני מושבים, אחד מול השני וכאשר נוסעים בשניים נחמד לשבת דווקא במושבים אלו. שקט יותר ליד החלון.

עלויות
עלות הנסיעה ברכבת היא נגזרת של המרחק שהרכבת תעבור. הבדלי המחיר בין המחלקות השונות משמעותי מאוד. בדקו את המחירים לפני הנסיעה, זכרו שלא מדובר בהרבה נסיעות לאורך תקופה בהודו, ולכן אולי כדאי לדאוג לגופכם קצת יותר ולא לחסוך יותר מדי, במיוחד בנסיעות לילה ארוכות. מחלקה רגילה הינה הזולה ביותר. (ספסלי עץ נוקשים, מאות הודים בכל קרון, צפופה מאוד) לא לנסות! אלא אם מדובר בנסיעה קצרה מאוד. רוב המטיילים מעדיפים את מחלקת Second Cass Sleeper וזאת בתנאי שלא מדובר בתקופה חמה מאוד. במחלקה הנ``ל תקבלו מושב מסומן לשעות היום, ובערב מספר המושב גם יוקצה לכם מיטה/ספסל מרופד, לשעות הלילה. בערך ב-21:00 נוטים היושבים לקום, לקבע את הספסלים התלויים בזמן היום ולישון עד בערך 7:00 בבוקר, אז חוזרים למצב ישיבה, למעט הסליפר העליון, בו ניתן להמשיך לישון/לשהות כל שעות היום.

טפסי הזמנת כרטיסי נסיעה ברכבת, המדריך המלא (באדיבות הגולש גלעד ששונקר):
עם הגעתכם לתחנת הרכבת, חפשו את ה- Reservation, דלפק קבלת הטפסים וקניית כרטיסי הרכבת. ועכשיו, לטופס המילוי לקנית כרטיס (ראו תמונה gilad 2):
1. בראש הטופס יש לסמן את ה- Reservation בעיגול.
2. ישנן מספר מחלקות (Class) ברכבות:
 • מחלקה ראשונה (first class) מסומנת כ- A1. זו המחלקה הכי טובה שיש, אבל גם הכי יקרה. עדיף לחפש טיסה במחיר הזה.
 • מחלקה עם 4 מיטות בתא, עם וילון מיטה למעלה ולמטה, מסומנת כ- AC 2 .
 • מחלקה עם 6 מיטות בתא - AC3
  כל המחלקות עד עכשיו כללו מזגן
 • מחלקה עם 6 מיטות בתא בלי מזגן – SL. המחלקה הזו אינה מומלצת למטיילים שנמצאים פעם ראשונה בהודו. במחלקה הזאת יש לשמור טוב על הציוד כי יש הרבה גנבים.
 • מחלקת ישיבה עם מזגן – CC
 • מחלקת ישיבה בלי מזגן S2
  המלצה שלי: AC3. המחלקה הכי טובה לדעתי גם המחירים סבירים. יש אפשרות לרשום את מיקום המיטה שרוצים, אבל זה לא רלוונטי, כי ממש לא תקבלו מה שתרצו .
אתר הרכבות בהודו: www.indianrail.gov.in


תחבורה ציבורית במומבאי

רכבת
במומבאי שני קווי רכבת פנימיים היכולים להוות אלטרנטיבה נוחה לסיור בתוך העיר:
 1. מתחנת צ`רצ`גייט צפונה אל חוף צ`ופאטי, המכבסה הגדולה (מהאלאקשמי), לנמל התעופה הפנים- ארצי ועד לפארק הלאומי סאנג`יי גאנדי.
 2. מתחנת cst אל גני ויקטוריה.
הרכבות פועלות החל מ-4:00 לפנות בוקר ועד ל- 1:00 בלילה. המחירים נמוכים, אך מומלץ להמנע משימוש באמצעי תחבורה זה בשעות העומס.
אוטובוסים
חברות אוטובוסים רבות מפעילות קווי נסיעה עירוניים ולכל רחבי הודו מתחנות רבות הפזורות בכל פינה בעיר. חברות האוטובוסים הפרטיות מפעילות רכבים נוחים יותר, והזמנת הכרטיסים פשוטה יותר. רק במומבאי עצמה פועלים קרוב ל- 3,400 אוטובוסים המסיעים בכ-350 מסלולים יותר מ- 4 וחצי מליון איש מדי יום! הדרך הפשוטה והיעילה ביותר להזמנת נסיעת אוטובוס היא לגשת לאחת מסוכנויות הנסיעות שבקולאבה, ולהזמין כרטיס. סוכנויות הנסיעות הללו עובדות עם החברות הממשלתיות והפרטיות במקביל. הנסיעות הפופולאריות הן לפונה (6 שעות), גואה (10 עד 12 שעות), אודייפור (16 שעות). מחירי הנסיעות עשויים לעלות בזמן שיא עונת התיירות. בתוך מומבאי פועלת חברת Best הממשלתית המפעילה אוטובוסים אדומים שחלקם אף דו קומתיים. מדובר באמצעי תחבורה זול מאוד (3-5 רופי) אך לא מומלץ בגלל עומס התנועה בכביש. הנסיעה המומלצת באוטובוס בתוך העיר היא לדרום מומבאי, היוצאת מהתחנה המרכזית של חברתBest שבקולאבה, בקו 103. ברחוב הראשי של מומבאי, קולבה, עוברים קווי אוטובוס עירוניים, אפשר לשאול מי מהם מגיע לאתר הרצוי ולעלות עליו. המחיר יהיה רופי בודדים.
מוניות ואוטו ריקשות
לרשותכם אלפי מוניות שחורות צהובות ואוטו ריקשות (טוק טוק) המשרתות ציבור של מליונים מדי יום ובעזרתן תוכלו להגיע לכל האטרקציות במומבאי. מוניות גובות 13 רופי על מייל ראשון של נסיעה ו-1.5 רופי על כל 0.6 מייל נוספים. בשני סוגי הרכב צפו לייקור של 25 אחוז בשעות הלילה. מומלץ לבקש מהנהג להפעיל מונה. נהגי האוטו ריקשה נוסעים בעיקר בפרברים ואינם רשאים להיכנס אל מרכז העיר. לכל הנהגים טבלת יעדים מתומחרת ואל להם לעבור את המחיר הנקוב בטבלה. רצוי לבקש בנימוס לעיין בטבלה. חברת קול באס (Cool Bus) מפעילה מוניות כחולות, ממוזגות וחדישות יותר מאלו הקלאסיות. ניתן להזמין אותן בטלפון 22- 2824-6216, אך צפו למחיר גבוה בשליש ממונית רגילה. אם בחרתם לקבוע מחיר עם הנהג טרם הנסיעה, מותר ואף רצוי להתמקח מעט (גם באוטו ריקשה), היזהרו מ"סבלים מתנדבים" למיניהם שיעזרו לכם להעמיס את התיקים על הרכב וידרשו תשלום בהתאם. שימו לב, הנסיעה באוטו ריקשה זולה יותר ומהירה יותר, אך הנוסע חשוף לזיהום האוויר הקשה וכלי הרכב אינו יציב ולכן פחות בטוח ממונית סגורה.

רכב עם נהג, אופנוע וריקשה אופניים

רכב
הדרך הנוחה ביותר לנוע ממקום למקום בערים והחוצה מהן היא לשכור רכב ממוזג מלווה בנהג צמוד. תוכלו לסייר מאטרקציה לאטרקציה כאשר הנהג ממתין לכם ברכב ונמצא אתכם בקשר עקבי בטלפון סלולארי באם אתם נפרדים ממנו למספר שעות. סוכנויות הנסיעות שבקולאבה מפעילות מספר רב של נהגים ברכבים שונים לבקשתכם וניתן לבצע הזמנה כבר ליום המחרת. סוכנות מומלצת:

NasamTravels
 • כתובת: Mumbai - 400 050G-1, Bhagat Society , 14TH Road, Bandra W
 • מספר טלפון: 91 - 22 - 26005732/2600573
 • מספר פקס: 26006494 -91-22
 • דואר אלקטרוני: reservations@nasamtravels.com
אופנוע
מטיילים רבים בוחרים לתור את מומבאי וסביבותיה באופנוע. שימו לב, מעבר לרשיון רכב רצוי שיהיה לכם נסיון ברכיבה בכלי רכב זה. חברות ההשכרה דורשות מהשוכר לשלם את מלוא מחירו של האופנוע ובעת ההחזרה, מחזירים ללקוח עד 50 אחוז ממחיר הקנייה/השכרה המקורי. לדוגמא: אופנוע אנפילד 350-500 סמ"ק יעלה בין 35,000 ל- 50,000, רופי ובעת החזרתו תקבלו כמחצית מן הסכום, תלוי במצב כלי הרכב. אופנוע קל יעלה כ- 20,000 רופי. סוכנות השכרה מומלצת:
Alliibhhai premji tyrewallah
 • כתובת: 205, Dr. D. Bhadkamkar (Lamington) Road, umbai, Maharashtra, 4000007
 • מספר טלפון: +91-(22)-23099313 / 23099417
 • דואר אלקטרוני: info@premjis.com
 • אתר אינטרנט: www.premjis.com
ריקשה אופניים
כלי התחבורה הזול ביותר לנסיעה, אך משמש בעיקר ונסיעות קצרות ומתנהל בעצלתיים. לרוכבי הריקשות אסור להיכנס לכבישים הראשיים אך ניתן בעזרתם להגיע לכל סמטה ופינת רחוב. נהוג לסכם את מחיר הנסיעה מראש, כאשר המחיר נע בין 25 ל- 40 רופי לקילומטר.

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

מזמינים מלון במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
לכל הדילים למלונות
 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

מזמינים טיסה במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • המחיר הנמוך ביותר (בדקו אותנו)
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • המחיר הנמוך ביותר (בדקו אותנו)
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף סמארטאייר

עושים ביטוח נסיעות לחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
אילוסטרציה
 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
להזמנת ביטוח
בשיתוף הראל

משכירים רכב בחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
אילוסטרציה
 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
להזמנת רכב
בשיתוף אופרן

קונים ביגוד וציוד ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
אילוסטרציה
 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
לרשימת הסניפים

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הודעות מהפורומים על מומבאי (בומביי)

תמונת המשתמש
היי! רוצה להתייעץ לגבי מומבאי (בומביי)? פשוט שואלים פה והחברים מהפורום ישמחו לענות לך :)
סגור
0
×