תחבורה בלונדון - כך תתניידו בעיר

כל הדרכים מובילות ללונדון ולצורך הגעה מוצלחת יש לה חמישה שדות תעופה שונים ומספר חברות תעופה שעושות את דרכן מהארץ אליהם ולהפך. על מנת להקל עליכם ועל התעייפות בצעידה בין מרחקים עצומים מאתר לאתר בעיר, פועלים בעיר קווי אוטובוסים אדומים רבי קומות שאינם מהווים רק אחד מהסמלים של העיר, אלא גם מאפשרים באמת לנוע ממקום למקום. בנוסף לאוטובוסים הרבים פועלת בעיקר מערכת הטיוב-הרכבת התחתית של העיר, שידועה כמהירה ונוחה. עוד סימן היכר תחבורתי לונדוני הוא המוניות המרווחות שיוכלו לקחת אתם ממקום למקום בעלות מעט יותר גבוהה. כדי לעשות סדר בכל אלו, לפניכם מדריך תחבורה בעיר.

יעל כפיר - מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: תחבורה בלונדון - כך תתניידו בעיר - תמונת קאבר
© Depositphoto/Bloodua

בכתבה זו:

אפשר גם:

 

תחבורה בלונדון - הנחיות כלליות

כיוון שבלונדון לא נהוג לנוע באמצעות רכב שכור והמוניות עלולות לעלות לכם הרבה מאוד, כל מי שמגיע ללונדון משתמש בשירותי התחבורה הציבורית, שיאמר לזכותה, שיש תמיד אוטובוסים ורכבות בכל מקום, בכל פינה ובתדירות גבוהה. התחבורה הציבורית בלונדון יקרה מאוד וכרטיס נסיעה בודד לתחתית עולה למעלה מ-4 פאונד. מומלץ לנסוע לאחר שעות העומס בבוקר - אחרי השעה 9:00 ולפני או אחרי השעה 17:00, אז התחתיות מפוצצות במקומיים שחוזרים מהעבודה. קחו בחשבון, כי בסופי השבוע הרכבות יהיו גם כן עמוסות מהרגיל. בתחבורה הציבורית בלונדון אין מיזוג אוויר, אם אתם נכנסים לתחתית או לאוטובוס ביום קיץ חם, היכונו לסבול מחום קיצוני. האנגלים נוהגים לפנות את מקומם בפני קשישים ונכים, הקפידו על כך גם כן. ניתן להיעזר באפליקציה מצויינת עם מפה המורחבת של הטיוב - London tube map.
 

צילום: יעל כפיר


אויסטר - הכרטיס המומלץ ביותר לתחבורה בעיר הוא האויסטר, שהנפקתו עולה 5 פאונד, אותם ניתן לקבל בחזרה או פשוט לשמור את הכרטיס לנסיעה הבאה. הכרטיס הינו כרטיס נטען וניתן לנסוע בו חופשי בכל אמצעי התחבורה הציבורית בלונדון, גם אם אתם נוסעים הרבה, החיוב המקסימלי ליום יהיה בגובה של כרטיס חופשי יומי (שמחירו כ-7 פאונד נכון לספטמבר 2012). באמצעות האויסטר אפשר לדלג על כל התורים למכונות הכרטיסים בתחנות. אפשר לקנות כרטיס בתחנת ה-Tube של שדה התעופה, וכאשר חוזרים לארץ, מחזירים אותו במשרד בתחנה בשדה התעופה ומקבלים חזרה את כל הכסף הנותר + הפיקדון. המשרד בשדה התעופה לא פתוח 24 שעות ולכן מומלץ להזדכות על הכרטיס באחת התחנות בשעות היום. את כרטיס האויסטר יש להצמיד לכפתור הצמוד לנהג בעת העליה לאוטובוס או להעביר על פני הכפתור המיועד לכך בכניסה לתחנת הטיוב, יש להמתין לצפצוף. בעת היציאה מהתחנה יש להעביר בשנית את הכרטיס שלכם, על מנת שהנסיעה תיספר. את הכרטיס ניתן לרכוש בתחנות התחתית ובמשרדי המידע לתייר. לא לבנות על התחנות האוטומטיות שלא תמיד מקבלות כרטיס אשראי זר. מומלץ לרכוש כרטיס לאזורים 1+2 שהם האזורים המרכזיים של העיר. 

TravelCard - הכרטיס הכי משתלם לתיירים המגיעים לעיר לתקופות ארוכות (מעל שבוע). הכרטיס מאפשר נסיעה חופשית בכל אמצעי התחבורה הציבורית. יש להעביר את הכרטיס פעם אחת בעת הכניסה לרכבת או לאוטובוס. הכרטיס כרוך בעלות של כ-28 פאונד למשך שבוע באזורים 1+2. בנוסף, גשו לדוכן הנמצא בדרך כלל מול הקופה וקחו את חוברת הקופונים עם הנחות שוות ביותר להן אתם זכאים עם הצגת הטרוולקארד באטרקציות השונות של לונדון. ההטבה העיקרית היא שלכל אחת מהאטרקציות אתם קונים שני כרטיסים במחיר אחד עם הצגת הקופון והטרוולקארד. שימו לב כי אם מאבדים את הכרטיס אין עליו אחריות ולא ניתן להנפיק חדש.

כרטיס יומי או בודד - ניתן לרכישה בתחנות הטיוב או קיוסקים ותחנות שירות לתייר. כרטיסים בודדים ניתן לרכוש במכונות אוטומטיות ובתחנות האוטובוס. כרטיס יומי לטיוב יש לרכוש בתחנות הטיוב באמצעות נציג או מכונה אוטומטית, רצוי בכסף מזומן.

צילום: יעל כפיר

שדות תעופה

נמל התעופה היתרו (Heathrow Airport): נמצא במרחק 24 קילומטרים מערבית למרכז לונדון. הדרך היעילה והנוחה לצאת ולהגיע לשדה התעופה היא באמצעות "היתרו אקספרס" שפועל כל 15 עד 20 דקות משדה התעופה למרכז העיר ובכיוון ההפוך. דרך ארוכה יותר, אך זולה יותר היא באמצעות התחתית שיוצאת מ"קו פיקדילי" (50 עד 60 דקות ממוצע עד כיכר פיקדילי). רכבות יוצאות מ- 05:30 עד 23:30 בימי שני עד שבת וביום ראשון מ- 06:00 עד 23:00. הרכבות יוצאות מטרמינלים 1, 2, 3 או 4. נסיעה במונית אורכת 45 עד 60 דקות בממוצע, כשמחיר הנסיעה גבוה בהרבה ממחיר נסיעה ברכבת או באוטובוס. אתר אינטרנט: www.heathrowairport.com

שדה התעופה גטוויק (Gatwick Airport): שדה התעופה נמצא כ-50 קילומטרים מדרום למרכז לונדון. שלוש חברות רכבות מחברות את נמל התעופה לעיר. גטוויק אקספרס המגיעה לתחנת ויקטוריה פועלת במשך 24 שעות ביממה. קונקס סאות' סנטרל (Connex South Central) מפעילה רכבות מנמל התעופה לתחנת ויקטוריה כל 15 דקות במשך היום ומידי שעה בין 01:00 ל- 04:00. הנסיעה אורכת שלוש עד שמונה דקות יותר מאשר עם גטוויק אקספרס, אולם מחירי הכרטיסים זולים יותר. אופציה נוספת היא באמצעות Thameslink, מועדפת בדרך כלל למי שמתאחסן באזור Bloomsbury או שרוצה להתחבר לרכבות ב"דרך המלכים" או אוסטון. הרכבות חולפות דרך Blackfriars, City Thameslink, Farringdon ובדרך המלכים. אפשר לצאת משדה התעופה גם באוטובוס - Jetlink 777 המגיע לתחנת האוטובוסים ויקטוריה. זוהי הדרך הזולה ביותר, אולם הנסיעה אורכת 90 דקות. אוטובוסים פועלים מידי יום מ- 05:00 עד 20:00 ויוצאים פעם בשעה או בשעתיים. אתר אינטרנט: www.gatwickairport.com.

נמל התעופה לוטון (Luton Airport): שדה התעופה נמצא כ-50 קילומטרים מצפון למרכז לונדון. יש מספר אופציות הגעה ללונדון - אחת מהן היא איזי בס, העובדת בשיתוף פעולה עם איזי ג'ט ומאפשרת להגיע לעיר תוך שלושת רבעי שעה עד שעה במיניבוס פרטי. ניתן לנסוע ברכבות הציבוריות של לונדון ואז יש לקחת שאטל חינמי לתחנת הרכבת - יש רכבות בכל רבע שעה בממוצע והנסיעה אורכת כחצי שעה. אפשר לנסוע במחיר מוזל יותר, אך במשך זמן ארוך יותר עם חברת גרין ליין המפעילה שירות אוטובוסים מידי שעה דרך תחנת ויקטוריה. הנסיעה אורכת 90 דקות. נסיעה במוניות משדה התעופה למרכז לונדון אורכת לפחות שעה. אתר אינטרנט: www.london-luton.co.uk

שדה התעופה סטנסד (Stansted Airport): נמל התעופה נמצא כ- 60 קילומטרים צפונית מזרחית למרכז לונדון. הדרך המהירה ביותר להגיע העירה זה באמצעות רכבות סטנסד אקספרס לתחנת הרכבת ברחוב ליברפול. הנסיעה אורכת 40 עד 45 דקות. הרכבות יוצאות מידי 15-30 דקות, תלוי בשעה וביום בשבוע. אתר אינטרנט: www.stanstedairport.com.

שדה התעופה העירוני (London City Airport): שדה התעופה נמצא 14 קילומטרים ממזרח למרכז לונדון. תחנת הרכבת סילברטאון וסיטי איירפורט נמצאות על מסלול "סילברלינק" במרחק כמה דקות הליכה מהטרמינל. הרכבות יוצאות כל 20 דקות וחולפות דרך סטרטפורד (כאן ניתן להחליף רכבת הנוסעת במסלול המרכזי). רוב התיירים משתמשים באוטובוסים הכחולים והלבנים של איירבוס, אשר מגיעים לתחנת הרכבת ברחוב ליברפול (ממוצע של 30 דקות נסיעה). בימי שני עד שישי האוטובוסים יוצאים הלוך ושוב כל 10 דקות ממוצע בין השעות 06:50 עד 21:10, בשבתות מ- 06:50 עד 22:00 ובימי ראשון מ- 11:00 עד 22:00. נסיעה במונית אורכת כ-30 עד 40 דקות בממוצע. אתר אינטרנט: www.londoncityairport.com.

מונית לונדונית - צילום: יעל כפיר

תחבורה בלונדון - מוניות

המוניות בלונדון אינן רק המוניות השחורות, שמהוות סימן היכר של העיר. כיום המוניות צבועות גם בצבעים אחרים, לרובן יש מודעות בצידי הרכב המעידות על השירות שהן מציעות. המוניות השחורות והצבעוניות הגדולות נחשבות ליקרות ביותר ולכן מומלץ לקחת אופציה חלופית - מיני קאבס (Minicabs). המחירים במוניות הקטנות נמוכים יותר (למשל אם תזמין שירות שלהן לשדה התעופה).

תחבורה בלונדון - הרכבת התחתית

לונדון משתרעת על שטח גדול מאוד ולכן הדרך הטובה לנוע בה היא באמצעות הרכבת התחתית Underground (או ה-Tube כפי שהמקומיים מכנם אותה), שתחנות שלה פזורות כמעט בכל פינה בעיר. זוהי הרכבת התחתית העתיקה בעולם ולא תבחינו בכך, אלמלא תעלו עליה ביום חם במיוחד ואז תבחינו בחסרונו של מיזוג בקרונות. הרכבות הנעות בכיוון שמאל-ימין על מפת ה-Tube נקראות Eastbound, אלו הנעות בכיוון ההפוך נקראות Westbound ואלו הנוסעות בכיוון צפון נקראות Northbound ומכאן שהרכבות הנוסעות בכיוון דרום נקראות Southbound. מסלול הרכבות במרכז לונדון נע בצורה מעגלית ולכן מאוד נוח להשתמש בשירותי הרכבת התחתית. התחתית חולפת בין 270 תחנות לאורך 12 מסלולים שונים. הרכבות פועלות מידי יום, למעט בחגים נוצריים, בין השעות 05:30 ועד חצות הליל. כדאי לשמור את הכרטיסים לכל אורך הנסיעה כדי להימנע מאי נעימויות במקרים של בדיקת כרטיסים בידי כרטיסנים ביציאות.

מרכזי מידע בתחום התחבורה בלונדון London Transport (ובקיצור LT) מספקים מפות וכל אינפורמציה חיונית אחרת. תוכלו לרכוש שם מפות של הטיוב, קווי האוטובוסים ואפילו של Docklands Light Railway (בקיצור DLR). ברגע שמתנסים בנסיעות בטיוב, הנסיעה וההתמצאות בתחתיות השונות הופכת לקלה ביותר, בייחוד בזכות המפות הבוררות המאפשרות לראות את כל תחנות הקווים ואת תחנות החיבור ביניהן, במידה ויש צורך בהחלפה. ברכבות יש מפות של הקו גם כן ומכריזים באנגלית על כל תחנת עצירה, כך שקשה לעשות טעויות. מפות הטיוב - www.tfl.gov.uk/gettingaround

Dockhands Light Railway: נסיעה ב-DLR היא חלק ממערכת הטיוב ומשמשת דרך טובה לעקוב אחר השינויים העצומים שעוברים על מזרח לונדון. הכוונה היא לאזור המספנות והרציפים שבעבר אכלס אין ספור מחסנים, אולם בעשור האחרון התפתח מאוד והחלו נעשות בו עבודות תשתית ובנייה בהיקפים גדולים. הרכבות הללו עוברות במסלול הכולל את ה- Bank (הקו המרכזי/ווטרלהו ואת הסיטי ליין) או את Tower Gateway שקרוב ל- Tower Hill עד לסטנפוד, בקטון ומ- Isle of Dogs אל Island Gardens.

קצת השראה לטיולים שלך

תחבורה בלונדון - אוטובוסים

נסיעה באוטובוסים קומתיים יכולה להיות חוויה של ממש. אפשר ליהנות במהלך הנסיעה ממראות העיר ולהכיר את פני העיר טוב יותר. באזורים המרכזיים בעיר ניתן לעלות על קווי הקומותיים האדומים. אם יש בידיכם אויסטר או טרוול כארד, העבירו אותו בעת הכניסה לאוטובוס, כרטיס יומי עליכם להציג לנהג. כרטיסים מיוחדים כגון כרטיס נסיעה שבועי, כרטיס יומי, כרטיס משפחתי וכדומה אינם תקפים לנסיעות באוטובוסי לילה. מומלץ להשתמש באוטובוסים בייחוד אם יש לכם זמן, כי הם מעט יותר איטיים ואם ברצונכם לראות את העיר. כמעט בכל תחנת אוטובוס מםפורטים יעדי הנסיעה כך שתוכלו לבדוק לאיזה קו לעלות, כמו כן למי שאין בידיו הסדר נסיעה בדמות אויסטר או כרטיס יומי, יש לרכוש כרטיס בתחנה באמצעות תשלום במטבעות. לא ניתן לרכוש בתחנות האוטובוס, בעמדות האוטומטיות כרטיס יומי.

אם ברשותכם סמארטפון עם חבילת גלישה בחו"ל ניתן להשתמש ב-Google maps להנחיות כיצד להגיע ממקום למקום, כולל קווי אוטובוסים וזמני הגעה מדוייקים. יש קווי אוטובוסים שפועלים בלילה (מסומנים באות N) גם מעבר לשעות הפעילות של ה-Tube. מפת אוטובוסים בלונדון www.londonmet.ac.uk/fms/MRSite/acad. ילדים עד גיל 11 נוסעים בחינם ולשאר כרטיס בודד עולה כ-2 פאונד וכרטיס יומי כ-4 פאונד, אך אינו כולל את התחתית. לכן מומלץ לרכוש כרטיס יומי לתחתית שעולה כ-7 פאונד ותקף לכל אמצעי התחבורה באזורים המרכזיים.

 • מידע נוסף על התחבורה הציבורית - www.tfl.gov.uk
צילום: יעל כפיר

תחבורה בלונדון - שייט

לאחר שנים ארוכות, סוף סוף התמזה הפך לאמצעי תחבורה לכל דבר בלונדון. לא פעם, רק מצפייה על הנהר, תוכלו להבחין בפוטנציאל הטמון בנהר שיכול לשמש דרך מהירה למעבר בין חלקי העיר ויותר חשוב, שייט בנהר ימנע מכם את הסבל שבהידחקות בין המוני בני אדם בתורים והתחככות עימם בזמן הנסיעה. שיוטים יוצאים כל 20 דקות או כל שעה בין השעות 10:30 עד 17:00. בקיץ בדרך כלל אפשר למצוא ספינות הפועלות גם בשעות מאוחרות יותר

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על נופש בלונדון ועל אטרקציות בלונדון? הנה קישורים נוספים באתר למטייל:

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

מזמינים מלון במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
לכל הדילים למלונות
 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

מזמינים טיסה במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • מתחייבים למחיר הזול ביותר *
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • מתחייבים למחיר הזול ביותר *
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף סמארטאייר

מזמינים כרטיסים מראש ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • האטרקציות והסיורים הטובים ביותר
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
אילוסטרציה
 • האטרקציות והסיורים הטובים ביותר
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
לכל האטרקציות והסיורים
בשיתוף טיקטבר

עושים ביטוח נסיעות לחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
אילוסטרציה
 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
להזמנת ביטוח
בשיתוף הראל

משכירים רכב בחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
אילוסטרציה
 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
להזמנת רכב
בשיתוף אופרן

מזמינים מט"ח ואוספים בטרמינל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • ללא עמלות המרה נוספות
 • אפשרות לשלם בתשלומים
 • מקבלים 500 מטבעות למטייל על כל הזמנה (?)
 • ללא עמלות המרה נוספות
 • אפשרות לשלם בתשלומים
 • מקבלים 500 מטבעות למטייל על כל הזמנה (?)
בשיתוף סמארטאייר

קונים ביגוד וציוד ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
אילוסטרציה
 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
לרשימת הסניפים

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הודעות מהפורומים על לונדון

תמונת המשתמש
היי! רוצה להתייעץ לגבי לונדון? פשוט שואלים פה והחברים מהפורום ישמחו לענות לך :)
תמונת המשתמש

כבודה לתינוק באיזי גט

צפנת לוינשטיין
3
תמונת המשתמש

מועדון שנות ה80-90 מומלץ?

Doron_3820801
0
תמונת המשתמש

טרקלינים מומלצים בT3 בהית'רו

Nav bar
0
תמונת המשתמש

לונדון עם הילדים

Eli-a
8
תמונת המשתמש

לונדון ארבעה ימים עם ילדים

Eli-a
14
סגור
×