תחבורה בהונג קונג - מדריך להתניידות בעיר

בהונג קונג תוכלו למצוא מגוון של אמצעי תחבורה, שישרתו אתכם בצורה הטובה, הנוחה והיעילה ביותר. החל מאוטובוסים, מוניות, חשמליות, מעבורות וכמובן שדה תעופה גדול ומודרני, אחד משדות התעופה הידועים בעולם.

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: תחבורה בהונג קונג - מדריך להתניידות בעיר - תמונת קאבר
Thinkstock Imagebank ©

בכתבה זו:

מהטובים בעולם - שדה התעופה הבינלאומי

שדה התעופה הבינלאומי של הונג קונג (www.hongkongairport.com), ידוע גם בשם Chek Lap Kok, על שום האי עליו הוא ממוקם. הוא נפתח לטיסות מסחריות בשנת 1998 והחליף את שדה התעופה הקודם של הונג קונג, Kai Tak. במרוצת השנים, שדה התעופה הנוכחי גרף כמה וכמה פרסים על היותו שדה התעופה הטוב ביותר בסין בפרט ובעולם בכלל, ובשנים בהן לא זכה, תמיד נכלל בחמשת המקומות הראשונים. שדה התעופה פעיל 24 שעות ביממה והוא בין שדות התעופה הפעילים ביותר בעולם, במונחים של מספר העוברים בו ובהעברות המטען דרכו. בתוך שדה התעופה תמצאו מתקנים רבים לשימוש הנוסעים, כולל מסעדות רבות ומגוונות, חנויות, בתי מלון מפוארים, תאים למנוחה קצרה, מקלחות, עמדות אינטרנט לגלישה בחינם, כורסאות נוחות ועוד.

להגיע לכל מקום ביעילות - רכבת תחתית

MTR היא הרכבת התחתית של הונג קונג (www.mtr.com.hk) ואמצעי התחבורה העיקרי בה. מומלץ לקנות כרטיס עבור כל נסיעה בנפרד ולא כרטיס ללא הגבלה, כיוון שגם אחרי שבוע שלם של נסיעות, רוב הסיכויים שדרך זו תשתלם לך יותר. כחלק ממערך הרכבות המשרת את העיר, יש גם רכבת אקספרס, המקשרת בין שדה התעופה הבינלאומי של הונג קונג והאיזור המסחרי הסואן שלה. רכבת מהירה זו עוברת את 35.5 הקילומטרים המפרידים בין שדה התעופה לעיר בפחות מ-24 דקות. תחנות הרכבת לאורך מסלולה מעוצבות על פי סטנדרטים גבוהים ובסגנון מודרני. תמצאו בהם מתקנים רבים לשימושם של הנוסעים ונוחות מקסימלית.

לנסוע בפרטיות - מוניות בצבעים

שימוש במוניות הוא לעיתים הפיתרון הטוב ביותר לנסיעות קצרות. תוכלו למצוא אותן כמעט בכל מקום והתעריפים שתידרשו לשלם בהן עבור הנסיעה לא יהיו גבוהים במיוחד. אמנם, מרבית נהגי המוניות דוברים אנגלית, אך מומלץ להחזיק עמכם פתק, בו הכתובת כתובה בסינית, למקרה שהנהג לא יבין אתכם. חשוב מאוד לוודא שהנהג יודע היכן נמצא היעד אליו אתם רוצים להגיע לפני שיוצאים לדרך. בנוסף, על כל מונית לשאת מספר זיהוי, כך שתוכלו להיות בטוחים שאתם לא עולים על מונית "מזוייפת".

ישנם שלושה סוגים של מוניות בהונג קונג, המחולקים על פי אזורי פעילות:

  • מונית אדומה – פעילה ברחבי האי הונג קונג וגם באי קואלון.
  • מונית ירוקה – פעילה באזור הטריטוריות החדשות.
  • מונית כחולה – פעילה באי Lantau.

כל המוניות יוכלו לקחת או לאסוף אתכם משדה התעופה.

ניתן לראות את המוניות בתדירות קרובה, כך שקל מאוד למצוא אותן, אך כדאי לקחת בחשבון את העובדה שהן יכולות לאסוף נוסעים או להוריד אותם רק באזורים שאינם מסומנים בצהוב (באזורים הצהובים אסור להם לעצור). בתקופות העומס של העונות המתויירות יותר, כדאי לדאוג להזמין מונית באמצעות המלון בו אתם שוהים.

כמה עצות שחשוב לזכור:
1. על פי חוק, חובה לחגור חגורת בטיחות, בין אם יושבים בקדמת הרכב ובין אם מאחור.
2. תוכלו לקבל מידע על תעריפי הנסיעה בתוך המונית, ובכל מקרה עדיף לבקש מהנהג שיפעיל מונה.
3. יש תוספת מחיר עבור נסיעה דרך מנהרות ועל גשרים, שהמעבר בהם כרוך בתשלום אגרה.
4. בקשו תמיד מנהג המונית קבלה. תוכלו להיעזר בפרטים המופיעים בה, במידה וחלילה שכחתם פריט כלשהו במונית בה נסעתם.
5. אם החשבונית שקיבלתם מהנהג איננה ברורה לכם, בקשו ממנו שירשום אותה בכתב ידו.
6. במידה ונתקלתם בבעיית שירות כלשהי, בקשו מנהג המונית את שמו המלא, מספר הרישיון ומספר המונית.

כמו בלונדון - אוטובוסים דו קומתיים

מסלולי האוטובוסים הדו קומתיים של הונג קונג מקיפים כמעט את כל האי וניתן להשתמש בהם בכדי להגיע לרוב המקומות. חברות האוטובוסים המרכזיות הן: Kowloon Motor Bus (אתר: www.kmb.com.hk), ו-Citybus (אתר: www.nwstbus.com.hk), שתיהן פעילות באי הונג קונג, בקאולון ובטרירטוריות החדשות. חברת KMB מפעילה גם שירות הסעות בצפון האי לנטאו ובשדה התעופה בשם Long Win Bus, (אתר: www.kmb.hk). בנוסף, חברת New Lantao Bus (אתר: www.newlantaobus.com) מספקת שירותי אוטובוס באי לנטאו.

חשוב מאוד: ניתן לשלם באוטובוס רק באמצעות סכום כסף מזומן מדויק (לא ניתן לקבל עודף), אותו משלשלים ישירות לתיבת הכסף או, לחלופין, באמצעות שימוש בכרטיס אוקטופוס (Octopus). מחיר הנסיעה תלוי במרחק בו נסעתם (על שתי תחנות תשלמו פחות מאשר על שבע, לדוגמא) וילדים מתחת לגיל 12 ופנסיונרים משלמים חצי מחיר.

לפעמים לא לדעת לאן - מיניבוסים

המיניבוסים בהונג קונג הם בעצם מעין אוטובוסים קטנים, היכולים להסיע עד 16 אנשים בו זמנית. הם מתחלקים לכמה קטגוריות:

  • מיניבוסים ירוקים - פעילים באזורים מוגדרים (המסומנים על פי מספר קו) המחולקים על פי מקטעים. התעריף נקבע בהתאם למספר המקטעים בו נוסעים. בדומה לאוטובוס, יש לשלם את הסכום המדויק עם העליה למיניבוס, או לשלם באמצעות כרטיס האוקטופוס.
  • מיניבוסים אדומים - אינם פועלים על פי מסלול מסויים ונוסעים, בעצם, בהתאם לבקשות הנוסעים. אין דרך לדעת מראש מה יהיה תעריף הנסיעה או היעד הסופי שלה. כיוון שכך, משלמים רק לפני שיורדים מהמיניבוס והתעריף נקבע בהתאם למרחק אותו נסעתם. ניתן לקבל עודף כאשר משלמים למיניבוסים אדומים. אין פיקוח על מחירי הנסיעות או מסלולי הקווים, לכן הנסיעה באדומים עלולה לעיתים להיות יקרה במקצת מהירוקים.

אמנם ככלל, תעריפי המיניבוסים מעט גבוהים מאלה של האוטובוסים, אך כדאי לזכור, שהם גם מהירים יותר מהאוטובוסים ולכן לעיתים כדאי יהיה לנסוע דווקא בהם. כשהמיניבוס מתמלא בנוסעים, הוא ייסע ברציפות ויעצור רק כשנוסע יבקש לעצור ולרדת. חשוב לדעת, שכדי להשתמש באמצעי תחבורה זה, מומלץ מאוד להבין ולדבר את השפה המקומית וכן להכיר את הונג קונג ורחובותיה.

קצת השראה לטיולים שלך

לראות את הונג קונג מהמים - מעבורות

בהונג קונג תוכלו למצוא כמות רבה מאוד של מעבורות המחברות בין האי הונג קונג, קאולון, בין האיים, מקאו וסין. מספר חברות מציעות שירות של מעבורות בין האיים השונים, כולן מציעות גם סיורים ימיים מאורגנים באזור.

חברת Star Ferries, הפועלת מעל מאה שנים, היא הידועה מבין חברות המעבורות של הונג קונג ומקשרות בין קאולון לאי הונג קונג. המעבורות יוצאות מ- Central ומ- Wan Chaiשבאי עצמו, ומהרציפים ב- Tsim Sha Tsuiוב- Hung Hom שבקואלון. המעבורת יוצאת מדי 8-20 דקות (תלוי בשעה ביום) ועולה 2.5 דולר בימי חול ו-3.40 בשבת, בראשון ובחגים. ניתן לקנות גם כרטיס חודשי (125$) או כרטיס התקף לארבעה ימים עבור 25 דולר.

חברת New World First Ferry Services Ltd מציעה, בנוסף למעבורות לקאולון, גם מעבורות ללנטאו ל-Cheung Chau ולאיים אחרים באזור. המעבורות פועלות כמעט 24 שעות ביממה (תלוי לאן רוצים להגיע) והמחירים משתנים בהתאם לסוג השייט. ניתן לבחור מבין שייט רגיל, שייט דלוקס ומעבורת מהירה. בנוסף, מחירי השייט עולים בסופי השבוע.

גם חברת The Hong Kong & Kowloon Ferry מוציאה מדי יום מעבורות אל קואולון. בנוסף, יש גם מעבורות ללנטאו, ל-Peng Chau, ל-Cheung Chau ל-Lamma Islands ועוד. גם בחברה זו מחירי הכרטיסים עולים בימי שבת, ראשון והחגים.

מקאו וסין

למטיילים הרוצים להגיע גם ליעדים מעט רחוקים יותר, ישנן מעבורות מהירות ממקאו (Macau) לאורך החוף עד לסין. אפשר לקחת מעבורת מהרציף ב- Tsim Sha Tsui, שתמשיך עד ל- Sheung Wan במקאו. יש שלוש חברות, ביניהן NWFF שהוזכרה קודם, המציעות שירות מסוג זה, בשתיהן תוכלו לבחור את איכות השייט שתרצו (במחירים שונים, כמובן).

ב-Cotai Jet, תוכלו לבחור בין שלוש מחלקות – רגילה (160/172$), ראשונה (213/226$) וסוויטת VIP )(1704/1808$, בהן תוכלו ליהנות משירות ברמה משתנה. ההבדלים במחירים תלויים ביום בו אתם בוחרים לשוט, כאשר סוף השבוע יקר יותר. גם מעבורת לילה תהיה יקרה יותר.

חברת TurboJet מציעה שירות של ספינות מהירות בין הונג קונג למקאו לאורך 24 שעות ביממה. גם חברה זו מציעה בחירה מבין שלוש מחלקות: מחלקת נוסעים, מחלקת סופר ומחלקה ראשונה, כל אחת עולה בהתאם. לפרטים נוספים, מחירים ושעות צרו קשר עם החברה.

חשמליות ושמן Tramways

החשמליות (Tramways) בהונג קונג מורכבות מקרונות דו-קומתיים, הנוסעים ברחבי האי באותם המסלולים מאז שנת 1904. זהו אמצעי תחבורה נוח זול, שהנסיעה בו מאפשרת תצפית יפיפייה על העיר – כל שעליכם לעשות הוא לשבת בקומה העליונה. החשמליות פועלות מדי יום בין השעות 5:30 ל-0:30 והנסיעה בה כרוכה במחיר אחיד (לא משנה מה המרחק בו נסעתם) של 2.30 דולר הונג קונגי לאדם, 1.20 דולר לילדים מתחת לגיל 12 ו-1.10 דולר לפנסיונרים.

Peak Tram
כדי להגיע לנקודות התצפית הגבוהה בהונג קונג, Victoria Peak, תוכלו להשתמש בחשמלית מיוחדת, שתיקח אתכם כל הדרך עד לפיסגה. פרטים נוספים באתר: www.thepeak.com.hk

הכרטיס שמקל על הכל - האוקטופוס


כרטיס האוקטופוס (Octopus Card) הולך ונהיה פופולארי בקרב בתי עסק רבים בהונג קונג. תוכלו להשתמש בכרטיס בכדי לשלם על כל אמצעי התחבורה על האי (רכבת, מעבורת, אוטובוס, מונית מיניבוס וכו'), בחניונים, במגוון חנויות (ספרים, בגדים, אוכל, אלקטרוניקה ועוד), ברשתות בתי קפה ומזון בבריכות, קולנועים לונה פארקים ועוד מגוון אפשרויות. בהקשר של תחבורה ציבורית, הוא נוח ומקובל במיוחד, כיוון שהוא מעביר תשלום מדויק עבור הנסיעה ואין צורך להצטייד בכסף מזומן או במטבעות.

ניתן לרכוש כרטיס אוקטופוס רגיל כבר בשדה התעופה או בנקודות שירות הלקוחות של התחבורה הציבורית, שנמצאות במרכזי קניות מוכרים. בעת הרכישה יש להפקיד פיקדון של 50 דולר הונג קונגי (שמזוכה כאשר מחזירים את הכרטיס) ולהטעין אותו בלפחות מאה דולר הונג קונגי. אפשרות אחרת היא לקנות כרטיס של תיירים, העולה 48 דולר הונג קונגי ואינו מחייב פיקדון. הכרטיס אינו מצריך הטענה מינימאלית, כך שאפשר לשים עליו כמה שרוצים. כאשר מחזירים את הכרטיס, מזוכים על כל הכסף שעוד נשאר בו. החזרת הכרטיס תעשה לאחד ממרכזי שירות הלקוחות של חברות התחבורה הציבורית. פרטים נוספים ומידע אפשר למצוא באתר: www.octopus.com.hk

לתחילת הכתבה


אם אתם מתכננים טיול בהונג קונג, הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

מזמינים מלון במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

  • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
  • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
לכל הדילים למלונות
  • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
  • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

מזמינים טיסה במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

  • 10 תשלומים ללא ריבית
  • מתחייבים למחיר הזול ביותר *
  • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
  • 10 תשלומים ללא ריבית
  • מתחייבים למחיר הזול ביותר *
  • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף סמארטאייר

מזמינים כרטיסים מראש ומרוויחים מטבעות ומתנות

  • האטרקציות והסיורים הטובים ביותר
  • אתר ושירות בעברית
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
אילוסטרציה
  • האטרקציות והסיורים הטובים ביותר
  • אתר ושירות בעברית
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
לכל האטרקציות והסיורים
בשיתוף טיקטבר

עושים ביטוח נסיעות לחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

  • אין השתתפות עצמית
  • ביטוח ביטול נסיעה
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
אילוסטרציה
  • אין השתתפות עצמית
  • ביטוח ביטול נסיעה
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
להזמנת ביטוח
בשיתוף הראל

משכירים רכב בחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

  • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
  • אתר ושירות בעברית
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
אילוסטרציה
  • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
  • אתר ושירות בעברית
  • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
להזמנת רכב
בשיתוף אופרן

מזמינים מט"ח ואוספים בטרמינל ומרוויחים מטבעות ומתנות

  • ללא עמלות המרה נוספות
  • אפשרות לשלם בתשלומים
  • מקבלים 500 מטבעות למטייל על כל הזמנה (?)
  • ללא עמלות המרה נוספות
  • אפשרות לשלם בתשלומים
  • מקבלים 500 מטבעות למטייל על כל הזמנה (?)
בשיתוף סמארטאייר

קונים ביגוד וציוד ומרוויחים מטבעות ומתנות

  • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
  • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
  • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
אילוסטרציה
  • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
  • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
  • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
לרשימת הסניפים

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הודעות מהפורומים על הונג קונג

תמונת המשתמש
היי! רוצה להתייעץ לגבי הונג קונג? פשוט שואלים פה והחברים מהפורום ישמחו לענות לך :)
תמונת המשתמש

מעונין למכור את הזמנת בית המלון שלי במרכז הונג קונג

מטייל_4039211
0
תמונת המשתמש

הונג קונג

ענת 2234
2
תמונת המשתמש

הונג קונג בסוף אוגוסט

Metayl
3
תמונת המשתמש

הונג קונג לוייאטנם

נדבטוכמן
8
תמונת המשתמש

הונג קונג עם ילדים

Sharon_3865760
2
סגור
×