מה שבטוח בטוח: 10 חברות התעופה הבטוחות בעולם

הארגון הגרמני לאיסוף נתוני תאונות אוויריות (JACDEC), פרסם לאחרונה את מצעד חברות התעופה הבטוחות ביותר בעולם, על בסיס מחקר מקיף, כמותו יודעים לערוך רק הגרמנים. מי במקום הראשון? היכן דורגה אל על? היכן מריחים את הטייסים לפני קבלתם לעבודה ומהי חברת התעופה שיש לה הכי פחות סיכוי להתרסק? התשובות לפניכם.

מאת: יעל כפיר - מערכת למטייל ביזנס

מה נבדק ואיך נקבע הדרוג

את המחקר ערך ארגון JACDEC הגרמני, שראשי התיבות שלו הם קיצור ל-Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre. הארגון הוקם בשנת 1989 ומאז אוסף בשיטתיות את כל נתוני התאונות האוויריות ונתוני אחרים בנושא בטיחות חברות התעופה בעולם.

בתהליך הרכבת מדד חברות התעופה הבטוחות ביותר בעולם לשנת 2012, התבסס הארגון על 30 שנות היסטוריה של תאונות והתרסקויות מטוסים, ב-60 חברות מרחבי העולם. הנתונים נמדדו בהתאם לכמות הנוסעים בטיסות מסחריות, מספר ההרוגים, כמות הקילומטרים ומספר השנים שעברו מאז ההתרסקות האחרונה של כל חברה, ביחס לשנת הקמתה כמובן. בנוסף לבדיקה של התאונות וההתרסקויות, נבדקה כמות הרווחים מטיסות מסחריות לתוך שקלול הנתונים, ששולבו עם מחקרים של ארגוני IOSA (תו תקן הבטיחות של ארגון התעופה העולמי IATA) ו-USOAP (תו תקן הבטיחות של ארגון התעופה האזרחי העולמי), מה שהביא לדרוג מעניין מאוד.

כמעט 500 בני אדם נהרגו בתאונות מטוסים בשנת 2012. הקטלנית ביותר התרחשה בחודש יוני בניגריה וגבתה את חייהם של 163 נוסעים. תאונה קשה נוספת התרחשה בפקיסטן ובה קיפחו את חייהם 127 בני אדם. החברה שדורגה אחרונה ברשימה היא חברת התעופה הסינית, שבשנת 1994 חוותה התרסקות של מטוס ועליו 264 נוסעים שנהרגו כולם ובאופן כללי צברה מעל ל-700 הרוגים בשנים האחרונות.

בהמשך תמצאו את רשימת עשר חברות התעופה הבטוחות בעולם, אך לפני כן מעניין לבדוק אלו חברות לא נכנסו לנבחרת ושם יש כמה הפתעות: דווקא לופטהנזה הגרמנית, שלכאורה ידועה בסטנדרטים גבוהים, דורגה "רק" במקום 11 ופיספסה את העשירייה הראשונה. עוד נותרו מחוץ לרשימה: איזי ג'ט במקום 17, אל על מקום 24 (כבוד!), KLM ההולנדית במקום 27, יונייטד איירליינס במקום 31, סוויס במקום 33, אליטליה במקום 38, אייר פראנס במקום 41, אמריקן איירליינס במקום 42, איבריה במקום 49, טורקיש איירליינס במקום 54 ואייר אינדיה במקום 58 – מתוך 60!

המקום הראשון - בקרוב אצלנו - Finnair Marketing

במקום הראשון - Finnair: בקרוב גם אצלנו

חברת Finnair פועלת החל משנת 1924 והיא חברת התעופה הלאומית של פינלנד. בסיסה נמצא בנמל התעופה ואנטה, שליד הלסינקי. היא הוכרזה כאחת מחמש חברות התעופה החדשניות בתחומי שירות וניהול, בעיקר במערך הטיסות שלה למזרח הרחוק. החברה לא חוותה התרסקות כבר 30 שנה. בקרוב תוכלו להרגיש איך זה לטוס בחברת התעופה הבטוחה בעולם (טפו טפו טפו). טיסה ישירה של Finnair מתוכננת מהלסינקי הישר לתל אביב החל מיוני 20113 ועד אוקטובר, פעמיים בשבוע.

מקום 2 – Air New Zealand: דגש על העיצוב בניו זילנד

חברת התעופה הלאומית של ניו זילנד ידועה כאחת החדשניות. החברה, שבסיסה באוקלנד, שמה דגש על נושאי עיצוב הפנים במטוס והמבנה הארגונומי של המושבים. נוסעי המטוס יכולים לרכוש מושבים ייחודיים לשכיבה או ישיבה נוחה. גם החברה הניו זילנדית לא חוותה התרסקות ב-30 השנים האחרונות ומדדי הבטיחות שלה גם הם מרשימים ביותר, על פי נתוני ארגון JACDEC. החברה מקיימת טיסות ל-48 ערים בניו זילנד, אוסטרליה, האוקיינוס השקט, אסיה, צפון אמריקה ואירופה.

מקום 3 – Cathay Pacific: מדליית ארד להונג קונג

Cathay Pacific היא חברת התעופה הלאומית של הונג קונג, הפועלת משנת 1946 ונחשבת לאחת החברות הטובות בסין ובעולם מבחינת חדשנות, שירות ונוחות. בשנת 2009 נבחרה לחברה הטובה בעולם, בפעם החמישית ברציפות. באופן קבוע Cathay Pacific גורפת פרסים ותשבוחות על השירות האיכותי בטיסות שלה.

מקום 4 - Emirates: המקום הראשון בין החברות הערביות

חברת התעופה של איחוד האמירויות, זו שרוב הסיכויים שלא תזכו לטוס דרכה, אלא אם אתם טסים להודו דרך ירדן, היא חברת התעופה הלאומית של איחוד האמירויות. Emirates מדורגת כיום במקום השלישי ברשימת דירוג חברות התעופה הטובות ביותר בעולם. החברה ידועה כחברת תעופה איכותית, המספקת לנוסעיה נוחיות ושירות מעולים. מחלקת העסקים של החברה נחשבת אף היא לאיכותית מאוד. התרסקות המטוס האחרונה בחברה התרחשה לפני 27 שנים ומאז, טפו טפו, הכל טוב.

ניקוי הזנב Media Centre British Airways

מקום 5 – Etihad Airways: אבו דאבי סטייל

חברה נוספת ערבית, הנחשבת לאחת מן האיכותיות בעולם. למרות שהיא פעילה רק משנת 2003, Etihad היא חברת התעופה הלאומית של איחוד האמירויות הערביות. החברה מפעילה טיסות לתאילנד ולכן יתכן שתטוסו דרכה, אם אתם מחפשים טיסה זולה ואיכותית, שעוברת דרך אבו דאבי. שנה אחרי הקמתה, חוותה התרסקות מטוס ללא נפגעים ומאז שומרת על בטיחות ברמה גבוהה.

מקום 6 – Eva Air: לטוס עם הלו קיטי ולהרגיש בטוח

סיכוי סביר שלא שמעתם הרבה על חברת התעופה הטאייוואנית, שבסיסה נמצא בנמל התעופה של טאיפיי. פרט לעובדה המעניינת, שהיא אחת מהחברות הבטוחות בעולם, היא השיקה לפני כשנה מטוס מסוג איירבוס 330-איי בהשראת החתולה המצויירת 'הלו קיטי' בכדי להגדיל הכנסות. תוכלו לראות את קיטי מככבת על כל קירות המטוס מבחוץ ומבפנים, על כרטיסי הטיסה, דלפקי השירות ועוד מוצרים ופריטים, כרית, שמיכה וכלי אוכל.. גם הדיילות עונדות תגי שם וסינרים של קיטי ואפילו המגשים והאוכל מעוצבים בהתאם. החברה הוקמה בשנת 1991 ומעולם לא התרסק בה מטוס.

מקום 7 – TAP: איכותית ובטוחה תוצרת פורטוגל

TAP Portugal היא חברת התעופה הלאומית של פורטוגל. בסיסה הראשי של החברה נמצא בנמל התעופה פורטלה בליסבון. היא נוסדה בשנת 1945 ולאחרונה הוצעה למכירה על ידי ממשלת פורטוגל בכדי לכסות חובות מדינה, אך המכירה הוקפאה. בעברה ידעה החברה שני ניסיונות חטיפת מטוסים: ב-22 באוקטובר 1978 היה נסיון ראשון לחטיפת מטוס בטיסה מליסבון לפונשל, העניין הסתיים בשלום. ניסיון חטיפה שני התרחש ב-6 במאי 1980 במדריד והסתיים בכניעת החוטף.

מקום 8 – Hainan Airlines: בטיחות תוצרת סין

קבוצת התעופה הסינית היא אחת מחברות התעופה הטובות בעולם ומדורגת כחברת 5 כוכבים על ידי Skytrax, אתר דירוגי התעופה המוביל בעולם. החברה התפרסמה לאחרונה בעקבות שערוריית גיוס טייסים חדשים, שכלל מבחני בדיקת ריח הגוף שלהם, כחלק מראיון הקבלה. מי שנמצא כבעל ריח גוף חזק, לא התקבל לצוות הריחני בחברה. החברה הוקמה בשנת 1993 ועד רגע כתיבת שורות אלו, כל מטוסיה נחתו בהצלחה.

מקום 9 – Virgin Australia: בטיחות מהקצה השני של העולם

Virgin Australia היא חברת התעופה השניה בגודלה במדינת היבשת (אחרי החברה הלאומית Quantas). החברה הוקמה בשנת 2000 ומאז זכתה לתואר חברת התעופה הטובה ביותר ושירות צוות הטוב ביותר בטקס פרסי Skytrax לחברות התעופה העולמיות של שנת 2012. החברה מציעה שירותים מיוחדים לאנשי עסקים ויש במטוסיה מחלקת עסקים בינלאומית, מחלקת תיירים פרימיום בינלאומית ומחלקת תיירים בינלאומית. כל מחלקה מתאפיינת בשירותים ייחודיים כמו מיטות שטוחות, עמדת עבודה אישית, מסכי מגע וכדומה.

מטוס earexterior - צילום: Media Centre British Airways
 

מקום 10 – British Airways: בריטניה סוגרת את הרשימה

British Airways היא חברת התעופה הלאומית והגדולה ביותר בבריטניה. בסיסה נמצא בטרמינל 5, שבנמל התעופה הית'רו בלונדון. היא הוקמה עוד בשנת 1919 על ידי מספר חברות שהתאחדו. החברה מפעילה שלוש טיסות יומיות בין נמל התעופה לונדון הית'רו לנמל התעופה בן-גוריון. היא מדורגת עשירית, כי לפני ארבע שנים חוותה התרסקות קשה, שנסתיימה במזל ללא הרוגים.

לתחילת הכתבה
לפניך כתבות נוספות מלמטייל ביזנס שעשויות לעניין אותך:

סגור
0
×