הגודל כן קובע! 12 אתרים עם שגעון גדלות

רוצים להצליח בעסקים? בואו לראות איך חושבים בגדול - סולטן שמצפה הכל בזהב, שליט שהקיף עצמו בחדרי מסתור עצומים, לגונה בגודל של 20 בריכות אולימפיות ועוד - העולם מלא באתרים עם שגעון גדלות והנה כמה מהם.

מאת: יעל כפיר - מערכת למטייל ביזנס

הבניה עדיין נמשכת: הסגרדה פמיליה, ברצלונה

אחד מהמבנים המוכרים בעולם הוא מבנה כנסיית הסגרדה פמיליה (La Sagrada Família) בברצלונה. הכנסייה החלה להיבנות על ידי האדריכל הצבעוני אנטוניו גאודי, שגם קיפח את חייו מול הפלא המגלומני הזה, כשהלך לאחור ונדרס על ידי חשמלית, בשעה שבחן את יצירת המופת שלו. המבנה תוכנן באופן כה גרנדיוזי, שיצר מצב שגם כיום, שנים לאחר מותו של האדריכל, טרם נסתיימה בנייתה של הכנסייה הזו, שנחשבת לגדולה ביותר בעולם והיותה מוקפת במנופים עצומים הינו חלק מהנוף הברצלוני כבר למעלה מ-20 שנה. התחזית היא שעד שנת 2020 הבניה תסתיים ואז יחשפו כל חלקיה לאוויר הפתוח.

מעניין לדעת: האתר מרהיב מבחוץ בשעות הלילה והיום, אך לא כדאי לוותר על ביקור בפנים, מה שמצריך רכישת כרטיסים והמתנה בתור (ולכן מומלץ להזמין כרטיסים מראש), אך החלל הפנימי מרהיב ביותר עבור כל חובב אדריכלות גותית ואת הייחוד של גאודי. אתר אינטרנט: www.sagradafamilia.cat

צילום: יעל כפיר

מופת להאדרה עיוורת: בית הפרלמנט בבוקרשט

בית הפרלמנט הרומני בבוקרשט (Palatul Parlamentului) הוא אחד המבנים הגדולים והמרשימים בעולם והוא מכונה גם ארמון צ'אושסקו. אתם וודאי תוהים מדוע... ובכן, המתחם החל להבנות בשנת 1983 בהוראותיו הקפדניות של השליט והרודן ניקולאי צ'אושסקו, שביקש לבנות לעצמו היכל תהילה פרטי. בסיום תהליך הבניה, נתקבל מבנה עצום שמאופיין בסגנון נאו-קלאסי, עם כ-3,000 חדרים, כולם ללא מיזוג אוויר, לדרישתו של הרודן, על מנת שלא יוכלו להרעיל אותו באמצעות מערכת האוורור. הארמון, שנבנה כולו על טהרת חומרי הבניה המקומיים, מכיל תעלות נסתרות ומקומות מסתור, תמונות, פסלים ואמצעים להאדרת מר צ'אושסקו, לצד שטיחים, ציורי קיר, קישוטים מזהב ועוד.

מעניין לדעת: בית הפרלמנט הוא מבנה מרשים ויפהפה ומצד שני, יש המגדירים אותו כמבנה מגלומני ומוגזם, אך בכל מקרה, מדובר באחד המבנים היפים בבוקרשט מבחינה חיצונית ופנימית, אחד הגדולים בעולם וכדי לבקר בו, מומלץ לפנות לפחות חצי יום... כדאי גם לערוך סיור מודרך. אתר אינטרנט: www.cdep.ro.

מנקר עיניים: מגדלי אברג' אל בית, ערב הסעודית

אברג' אל בית הוא קומפלקס מגדלים עצום, שהוקם במכה שבערב הסעודית, אשר משמש כקומפלקס חנויות, משרדים, בתי מלון ועוד. בניית המתחם ארכה שמונה שנים שלמות. הבניין הגבוה ביותר בקומפלקס, מלון מגדל השעון (Mecca Clock Tower) הוא אחד ממאותגרי הגודל העולמיים ונחשב לבית המלון הגדול בעולם ולשעון הגדול בעולם (גודלו הינו פי ארבעה יותר משעון הביג בן וניתן לראותו ממרחק של עד 25 קילומטרים). המגדל עצמו הוא הבניין השני בגובהו בעולם והוא מתנשא לגובה של 120 קומות על 601 מטרים ומשובץ בפסיפסי זהב. בתחתית המבנה חמש קומות של מרכזי קניות.

מעניין לדעת: מה שמדהים הוא העובדה שכל הפרוייקט המטורף הזה, מתנשא לצד המסגד הקדוש של מכה, שהוא הלב הרוחני של העולם המוסלמי והוא ניצב במקום שבו עמד פעם מבצר עותמאני ועוד מספר מבנים קדושים. זו דוגמא לכך, שלפעמים האגו מאפיל על הדת, כי למרות ההתנגדויות שקמו בעקבות הריסת האזור הקדוש, הפיות הושתקו במהירות. אתר אינטרנט: skyscrapercenter.com.


לגמוע מרחקים: הגשר הארוך בעולם

גשר Qingdao Haiwan הסיני, המחבר בין מרכז עיר הנמל צ'יאנגדו (Qingdao) לעיירה האונגדאו (Huangdao), הוא הגשר הארוך ביותר שנבנה אי פעם והוא נמתח על פני 42.5 קילומטרים של נהר ה-Jiaozhou. הגשר פתוח לתנועת כלי רכב בשישה מסלולים, שמאפשרים להגיע תוך פחות מחצי שעה לעיר השכנה. ההישג המדהים ביותר הוא שנדרשו ארבע שנים לבניית הגשר, שבמהלכן עמלו 10,000 פועלים משני צדי המפרץ עד שנפגשו באמצע. העלות של התענוג הזה היתה 9 מיליארד דולר וכיום תומכים למעלה מ-5,000 עמודים ב-300 אלף מכוניות שעוברות בו מדי יום.

מעניין לדעת: לדברי בכירים סיניים, הגשר הינו חזק מספיק כדי לעמוד בפני רעידת אדמה בעצמה 8, התנגשות ספינה או סופת טייפון. בשנת 2016 ירד הגשר מגדולתו וכבר לא יהיה הארוך בעולם, כי בשעה זו עומלים על גשר דומה, שיחבר בין הונג קונג ומקאו. אתר אינטרנט: marvelousfacts.blogspot.co.il.


20 בריכות אולימפיות: לשחות כל הדרך אל הים

אתר הנופש היוקרתי והיומרני סן אלפונסו דל מאר (San Alfonso Del Mar), אשר נמצא בצ'ילה, כ־100 ק"מ מערבית לעיר הבירה סנטיאגו, הוא אחד האתרים המפוארים שנבנו ביבשת והוא מציע למבקריו לטבול בבריכה, שהיא למעשה לגונה שנבנתה לצד חוף הים ונחשבת לגדולה בעולם, ואף רשומה בספר השיאים של גינס. הלגונה העצומה, שאורכה עולה על קילומטר, עושה שימוש ב־250 אלף מטרים מעוקבים של מי ים מסוננים וצלולים, שנשפכו לתוך שטח של 80 דונם, בטמפרטורה של 26 מעלות. היא בנויה לצד חוף הים, כך שהנוף הוא יוצא דופן והיא משמשת את קומפלקס המלונות שנבנה לאורכה.

מעניין לדעת: אורך הלגונה הוא כשל 20 בריכות שחיה אולימפיות ו-6,000 בריכות שחיה ביתיות ועומקה מגיע ל־35 מטר בשיאו. כמה זה עלה? עלות בניית הלגונה הגיעה ל־1.5 מיליארד דולר בלבד. אתר אינטרנט: www.sanalfonso.cl/ingles.

לגונת הקריסטל, צילום: Crystal Lagoons

הקשת הגבוהה בעולם: סנט לואיס, ארצות הברית

קשת סנט לואיס (St. Louis Arch) הידועה בכינוייה "השער למערב", היא מונומנט המתנשא לגובה של 192 מטר וממוקם בעיר סנט לואיס, מיזורי בארצות הברית. המבנה המעוגל, שעוצב על ידי הארכיטקט ארו סארינן, מסמל את חזונו של תומס ג'פרסון ואת תפקידה של סנט לואיס בהתרחבות למערב ארצות הברית. הקשת ניצבת סמוך לנהר המיסיסיפי וסביבה שטחי פארק לאומי ירוק וגדול ועוד מספר אתרים תיירותיים. ניתן לעלות על הרכבת שנוסעת מהחלק התחתון של הקשת ולעלות עד לנקודת תצפית מדהימה בראשה.

מעניין לדעת: עלות בניית הקשת הסתכמה ב-13 מיליון דולר והיא שוקלת 17,246 טון. תשע מאות טונות של פלדה שימשו לבניית הקשת וזה יותר יותר מכל פרויקט אחר בהיסטוריה. אתר אינטרנט: www.gatewayarch.com/experience

Gateway Arch

תצפית מעינו של רודן: המצבה הכי גבוהה בעולם

בשנת 1940 הורה הרודן הספרדי פרנקו על הקמת כנסייה לזכר החללים הרבים, שנהרגו במלחמת האזרחים הארוכה והעקובה מדם שהתרחשה בספרד. לאחר חיפושים נבחר רכס גבוה ומרשים בשם גואדרמה, הממוקם כ-45 קילומטר צפונית למדריד והוא מכונה היום עמק הנופלים (Valle de los Caídos). בלב האתר המגלומני הזה נבנתה כנסייה, שנחצבה בסלע ונושאת את השם Basílica de la Santa Cruz (בזיליקת הצלב הקדוש של עמק הנופלים) ובה אולם תפילה מהגדולים בעולם ועל פסגת הרכס, בראש הכנסייה, הוקם צלב ענק עשוי אבן, המתנשא לגובה 150 מטר.

מעניין לדעת: מבחינה היסטורית, היה זה מקום שאליו נשלחו המורדים ומתנגדי השלטון כדי לעבוד בעבודת פרך ורבים מהם מצאו בו את מותם, בשעה שחצבו את קירות הכנסיה, אך הנופים מכאן והעמקים הנשקפים למטה מרהיבים. אתר אינטרנט: www.valledeloscaidos.es.

הכל זהב, הכל זהב: הארמון הגדול בעולם

ארמון האיסטנה נורול אימן (The Istana Nurul Iman palace) בנסיכות ברוניי (Brunei) הוא המבנה המלכותי הגדול ביותר בעולם ורק לצורך שיפוצו הושקעו לאחרונה כ-350 מיליון דולר. הארמון מתפרש על פני 200 אלף מטרים רבועים, הכוללים 1,788 חדרים, מסגד ל-1,500 מתפללים, כ-20 מעליות, חמש בריכות שחיה, אורווה ממוזגת ל-200 סוסי פוני וחמישה מוסכי מטוסים עצומים, המטפלים באוסף הגדול ביותר בעולם של מכוניות יוקרה, שמחזיק הסולטן חסנאל בולקיה, נסיך הנפט וחובב הזהב והחיים הטובים.

מעניין לדעת: פרט לכך שהוא חובב מבנים עצומים ולא מקמץ בעזרים קישוטיים יקרים, מכוניות ופאר, הסולטן ידוע בחיבה האובססיבית שלו לזהב. כמעט כל בגדיו עשויים או מצופים בזהב והוא מהווה תצוגה נוצצת מכף רגל עד ראש. עקב הערצתו למתכת היקרה, הנסיכות כולה מוצפת בכיפות זהב, תמונות עם מסגרות מוזהבות, רהיטים מוזהבים ונוצצים וכן האמבטיות, הברזים, המיטות ועוד. השמועות אומרות כי הונו נאמד ב-20 מיליארד דולרים, אך הוא מעדיף שלא לחלוק את הונו העצום עם אחרים ונזקקים למיניהם וצובר נכסים רבים בעיקר לעצמו.


15,000 שמלות ויינות לכל העיר: ארמון החורף

ארמון החורף בסנט פטרסבורג הוא אחד הארמונות הגדולים בעולם והוא שימש בעבר כמעונה הלא דל בכלל של שושלת המלוכה הרוסית. הארמון נבנה בשיא הגרנדיוזיות, כדי לשקף את עוצמתה של האימפריה הרוסית ולהקנות לה האדרה ויוקרה ולכן היו בארמון 1,786 דלתות, 1845 חלונות ו-1,500 חדרים, שחלקם היו גדולים מאוד ויכלו להכיל כ-10,000 אורחים. הסברה היא, כי אחת מהקיסריות שהתגוררו בארמון, הקיסרית אליזבת, בתו של פטר הגדול, ששלטה ברוסיה באמצע המאה ה-18, טיפחה ארונות בגדים שהכילו 15 אלף שמלות וחשבון הוצאות שערורייתי, בשעה שתושבי רוסיה רעבו ללחם. לאחר המפכה ברוסיה, הקומוניסטים פשטו על הארמון וגילו מרתף יין עצום עמוס בכל טוב, שהספיק לכל הלוחמים שפשטו על הארמון לחודש שלם. יש שקראו למאורע "ההאנגאובר הגדול בהיסטוריה".

מעניין לדעת: כיום, ארמון החורף הוא חלק ממבני מוזיאון ההרמיטאז', שניתן למצוא בו את אחד מאוספי האמנות הגדולים והחשובים בעולם. מחישוב שנעשה, הביקור במוזיאון ובמבניו הרבים, בדגש על התבוננות בכל אחד מהפריטים, יכול לקחת לפחות שמונה ימים מלאים. אתר אינטרנט: www.hermitagemuseum.org.

מוזיאון הרמיטאז` - צילום: גיל חן

כמה קראט? המקדש המרשים בעולם במיאנמר

אחד האתרים המעניינים ביותר בעיר ינגון בבורמה (מיאנמר) הוא שוודאגון פגודה (Shwedagon Pagoda) - קומפלקס אדיר של מקדשים, שבמרכזו פגודה מצופה זהב בגובה של כמאה מטר. שוודאגון הוא האתר הדתי הקדוש ביותר בבורמה והוא הסמל המרכזי של העיר. בנוסף לזהב, כיפת המקדש מכוסה ב-5,000 יהלומים ו-2,000 אבני אודם ובקצה הכיפה מונח לו יהלום של 76 קראט. הפגודה ניצבת בראש גבעת סינגוטארה (Singuttara Hill) כבר מאות שנים, יש המעריכים כי היא נבנתה בין המאה השישית לעשירית ויש שטוענים כי המקום בן 2,500 שנה.

מעניין לדעת: פרט ליהלומים, המקדש כולל גם את אחד הפריטים הקדושים ביותר בעולם הבודהיזם: שמונה שערות מראשו של בודהה. כדאי לבקר במקום גם בשעות הלילה, אז המקום מואר ומרשים עוד יותר. פגודות נוספות שמצדיקות ביקור בעיר הן פגודת סולי ופגודת בוטאתאונג שבמרכז העיר.

צילום: דנה עטר סלאי

קרובים לאלוהים: בית הכנסת הגדול בעולם, ניו יורק

בית הכנסת עימנו-אל שממוקם במעוז השיקיות של ניו יורק, בלב השדרה החמישית, הוא אחד המבנים הבולטים בעיר ונחשב לבית הכנסת הגדול ביותר בעולם. גובהו עולה על 30 מטרים והוא נבנה כדי להכיל כ-2,500 מתפללים בו זמנית! המבנה מעוצב בסגנון הרומנסקי וכולל גילופים בעץ, קירות שיש וזכוכית ואף חלונות ויטראג' מיוחדים. לאורך החלון הצדדי תבחינו בוויטראז' של תיבת נח ומגדל בבל, המורכב מחלקי חלונות של בתי כנסת מהעולם. בית הכנסת הוא רפורמי ולכן גם נשים ממלאות שם תפקידים חשובים.

מעניין לדעת: מומלץ לערוך סיור מודרך. המקום תוכנן על ידי רוברט כהן באתר שבו היה ממוקם לפני כן, בית האחוזה של ג'ון ג'ייקוב אסטור, המולטימיליונר הראשון בהיסטוריה. אתר אינטרנט: www.emanuelnyc.org

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות מלמטייל ביזנס שעשויות לעניין אותך:


סגור
0
×